دیلم و انواع آن

دیلم و انواع آن

دیلم چیست؟

دیلم و انواع آن, ابزار دیلم اهرم میله‌ای است که سری خمیده و دسته‌ای بلند دارد و همین ویژگی باعث افزایش نیروی وارد شده به سطح می‌شود و بلند کردن جسم و یا ایجاد فشار را با نیروی کمتر ممکن می‌سازد.

معروف ترین آن‌ها کروبار است که با درنظر گرفتن مدل ساخت سر و کاربردش نام‌های spudbar) (clawbar) (jimmybar)(prybar) ) را به خود گرفته است.

قبل از شروع جزیی‌تر و تخصصی‌تر به کاربرد و جزییات دیلم و انواع آن، این ابزار در تعریف کلی و جنرال میله‌ای فلزی با یک سر خمیده  است که برای کارهای دستی ابتدایی و حرفه‌ای استفاده می‌شود.

دیلم‌ها از جمله ابزارهای دستی بسیار قدیمی ساخت بشر هستند که غیر از موارد کاری، در تاریخ زندگی انسان یا در پلتفرم‌ها و جهان غیرمادی، به عنوان اسلحه آماتور سرد و دستی هم استفاده شده‌اند.

دیلم و انواع آن

دیلم و انواع آن

معمولا هر دیلم از 3 بخش اصلی دسته، نوک و بدنه تشکیل شده است. اما امروز دیلم‌ها در دنیا قسمت‌ها و اسم‌های بسیار متنوعی دارند؛ در واقع از آنجا که این ابزار با کاربرد و اشکال متنوع، خصوصا از نظر شکل سر و نوک ساخته می‌شود، برای همین هر نوع از آنها نام متفاوتی می‌گیرد.

در استاندارد جهانی و کلاس‌گذاری اهرم‌ها در علم فیزیک، اغلب از سر اصلی خمیده دیلم به عنوان اهرم کلاس یک و از سر مخالف و انتها، دسته و بدنه آن به انواع اهرم کلاس دو یاد می‌شود.

ساختار دیلم

از سه بخش دسته، نوک و بدنه می‌سازند. این ابزار اشکال متنوعی را به ویژه از نظر شکل سر و نوک دارا است.

جنس آن عموماً از فولاد کربن حرارات دیده و سخت کاری شده است. البته دیلم های آهنی، آلومینیومی و پلاستیکی نیز در بازار موجود هستند.

طبق نوآوری های جدید جنس تیتیانومی هم تولید شده که مزایایی مانند: بدون جرقه بودن وزن سبک ترنسبت به فولاد و آهن دارد البته با قدرتی مشابه.

کاربرد دیلم چیست؟

کاربرد و زیر شاخه های آن همانطور که گفته شد طیف گسترده‌ای را در بر می‌گیرد.

در واقع غیر از هدف اصلی سازنده، می‌توان از یک دیلم برای کاربردهای غیر رسمی اما مرتبط به آن محصول نیز بهره برد.

کارهای عمومی مثل باز کردن جعبه چوبی بزرگ، باز کردن درب، جدا کردن دو جسم از یکدیگر، در آوردن میخ و اشیای کوچک از یک فضای محدود، در آوردن ریشه درخت و گیاه، بلند کردن اجسام سنگین بصورت اهرمی، ایجاد شکاف در سطوح و غیره … از جمله کاربری‌های معمول یک دیلم در جهان است.

دیلم‌ها لزوما نه فقط بصورت یکطرفه، که به شکل دوطرفه و دو سر کاربردی نیز ساخته می‌شوند اما در اکثر موارد و هر نوعی که باشند، این ابزار یک سمت خمیده دارد که به دلیل طراحی بدنه آن، وارد آوردن فشار بر روی نوک خم شده کار ساده‌ای خواهد بود.

هر نوع اهرم و دیلم به طور خاص یک هدف و کارکرد اصلی دارد. مثلا دیلم میخکش یا میخ درآر برای ضربه زدن کوبشی قدرتی مناسب نیست.

یا برخی از دیلم‌ها که سر ظریف و متغیری دارند و قابل تنظیم هستند و مخصوص تراز و هم‌سطح سازی بین دو قطعه به کار گرفته می‌شوند، توان تحمل قدرت وارده زیاد و ضربات بسیار قوی را نخواهند داشت.

برای دیلم‌های ضربه خور و سنگ شکن نیز شکل نوک و سر مهم بوده چرا که نوک تیز یا سر تخت و پهن کاربرد متفاوتی می‌دهد.

هر چند که اصولا توان و قدرت یک دیلم ضربه‌پذیر به اندازه یک قلم مخصوص تخریب مصالح نیست، اما برخی از آنها برای حفاری و ضربه ساخته می‌شوند.

دیلم‌ها در هر نوع، بیشتر به عنوان اهرم دستی به کار برده شده و توسط نیروی مستقیم دست انسان کار خواهند کرد.

انواع دیلم

دیلم ها براساس تفاوت سری و نوع کاربری دسته بندی های مختلف دارند.

دیلم میخکش

شناخته شده‌ترین شکل این ابزار به شمار می‌رود. یک میله فلزی استوانه‌ای با طول 30 تا 100 CM که انتهای دسته به صورت تیز یا تخت است و نوک آن دارای سری پنجه‌ای و دو شاخه می‌باشد.

در مدل‌های صاف به دیلم پنجه‌ای یا پنجه گربه‌ای و در مدل های خمیده به دیلم گردن قو معروف است.

دیلم سنگ شکن و تخریب

به این مدل، دیلم حفاری یا اهرم سنگ شکن نیز می‌گویند. بدنه ای صاف دارد و جنسش بسیار محکم است. این وسیله برای شکستن و نفوذ به انواع سطوح خاک، مصالح ساختمانی مانند سیمان، گچ مناسب است. این مدل دیلم نوکی تیز یا سرتخت دارد. این ابزار نام هاي ديگري اعم از دیلم کارسنگین و صنعتی هم دارد.

دیلم اهرمی یا دیلم تراز

دیلم هم‌ترازی یا به عبارت دیگر دیلم سر کج نیز نوع دیگری از این ابزار است. دسته بصورت صاف یا با انحنای کم و سر این دیلم بصورت آرک و هلال کوتاه ساخته می‌شود.

از دیلم سر کج اهرمی چندان برای ضربه زدن استفاده نمی‌شود؛ بلکه وظیفه اصلی آن تراز کردن سطح دو جسم و شیء مختلف است. این مدل در 2 نوع و بصورت سر ثابت و یا سر تنظیم شونده ساخته می‌شود.

در نوع ثابت همه چیز بستگی به کاربر خواهد داشت و بازه تنظیم و توان تراز ابزار چندان گسترده نیست. اما در مدل‌های دیلم تنظیم شونده، سر ابزار در زوایا و حالت‌های مختلف  تنظیم و قفل شده تا برای تراز از طرفیت بالاتر و کاربری بهتری برخوردار باشد.

تنظیم حالت سر دیلم اهرمی و یا دیلم تراز تنظیم شونده ممکن است به 8 حالت هم برسد. ضمن اینکه در برخی مدل‌های این گروه طول کلی دیلم نیز قابل تنظیم بوده و کوتاه و بلند می‌شود.

دیلم قالب گيري یا مولدینگ

این دستگاه کمی تخصصی تر از انواع دیگر است و درسایز های کوچک و ارگونومیک دست ساخته می‌شود. معروف ترین آن ابزاری است که به اهرم قالی بافی و فرش بافی شباهت دارد. کاربرد این مدل در قالب گيري سطوح مختلف مثل ساخت دیوار، گچ و تصحیح آن‌ها است.

و در آخر

امیدواریم که از خواندن این مقاله استفاده لازم رو برده باشید.

توصیه می کنیم که برای کسب اطلاعات بیشتر دیگر وبلاگ های ما را نیز مشاهده بفرمایید.


تماس:

09102842431

09125102431

02122598544

اینستاگرام: emdadkilid_lavasan

آدرس دفتر مرکزی: تهران, لواسان, بلوار امام, بعداز پمپ بنزین, جنب داروخانه ۷

مدیریت: اسماعیل رودبارانی


کلید , کلید سازی , ساخت کلید , کلید سازی در تهران , کلید سازی در لواسان , قفل و کلید سازی , نصب دوربین , نصب جک پارکینگی , کلید سازی شبانه روزی لواسان , کلید سازی لواسان , کلیدسازی , کلیدسازی لواسان , قفل باز کنی در لواسان , باز کردن قفل , کلید ساز , کلید ساز لواسان , کلید ساز در لواسان , کلید سازی شبانه روزی لواسانات , کلیدسازی لواسان, کلید سازی در لواسان, بهترین کلیدسازی لواسان, باز کردن درب خودرو لواسان, باز کردن در گاوصندوق لواسان, بازکردن درب ضد سرقت لواسان, بازکردن قفل لواسان, تعویض قفل لواسان, تعمیر قفل لواسان, کلیدسازی سیار لواسان , ساخت انواع سوئیچ لواسان, ساخت و تعمیر ریموت لواسان, ساخت سوئیچ یدک لواسان, ساخت و تعمیر دزدگیر لواسان, امداد کلید لواسان, خدمات کلید سازی امداد کلید در لواسانات, کلید سازی شبانه روزی لواسانات, کلیدسازی شبانه روزی، الو کلید لواسان, الو کلید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.